Heni Radanović Knežević
„..I samo da vam kažem još nešto: prošla sam Termu!“ – bile su riječi koje su proslavile Heni Radanović Knežević. Baš tog dana kad je polagala ispit televizijska je ekipa snimala promocijski video o Fakultetu strojarstva i brodogradnje. U najboljem su trenutku došli i do Heni, a ona im je dala kratku izjavu o studiranju na FSB-u i nakon nekoliko rečenica više se nije mogla suzdržati. Iz nje je provalilo oduševljenje zbog upravo položenog ispita. Snimka se puštala mjesecima, a Henine su se riječi oduševljeno prepričavale tjednima. I profesor dr. sc. Antun Galović kod kojeg je polagala ispit, viđen je kako se zadovoljno smješka gledajući čuveni video.
Heni Radanović rođena je u Slavonskom Brodu, a odrasla je u Zagrebu. Bila je među prvih dvadeset studenata upisne liste Fakulteta strojarstva i brodogradnje u 2009. godini. I kad je prošla prva godina studiranja i trebalo je odabrati daljnji smjer studiranja, poslušala je prijatelje koji su joj savjetovali da upiše smjer Energetiku.
Pri kraju studija dogodio joj se mali propust, koji se na kraju pokazao sudbinskim. Nije znala da može upisati Mehaniku Fluida 2 ako ostavi polaganje Mehanike Fluida 1 za jesenski rok. Ispalo je da su se drugi studenti ipak uspjeli upisati uz pisanje molbe, što je Heni potpuno obeshrabrilo. Kako je tada već bilo sigurno da će imati prazan semestar u preddiplomskom studiju, odlučila je taj semestar provesti u Australiji usavršavajući svoj engleski, što će se kasnije pokazati savršenim potezom.
U Australiji joj se otvorila sasvim nova dimenzija studiranja, rada i življenja. Shvatila je, na drugom kraju svijeta, da živjeti na jednom mjestu i biti zaposlen u jednoj firmi do kraja života nije nešto što je norma u svijetu i sve više joj se počela sviđati ideja putujućeg života. Odlučila se za istraživanja mjesta, obrazovanja i poslovnih prilika koja se nude u svijetu. Poslije Australije se prijavila za bilateralnu razmjenu studenata i dobila stipendiju za studiranje jednog semestra diplomskog studija na Tajvanu. Vratila se zatim u Hrvatsku po diplomu na Fakultet strojarstva i brodogradnje, a nakon toga se zaputila u Irsku.
U Irskoj je radila za tamošnjeg operatora prijenosnog sustava te za proizvođača i distributera električne energije u Irskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Nakon nekoliko godina provedenih u Irskoj, počela se javljati na oglase za posao u blizini Hrvatske pa je tako poslala i životopis tvrtki ACER.
U međuvremenu je dobila posao u Hrvatskom operateru prijenosnog sustava HOPS-u. Nakon par mjeseci rada u HOPS-u stigao je poziv iz ACER-a. Prihvatila je njihovu ponudu za posao i preselila se u Sloveniju.
Sad živi u Ljubljani, oko 140 kilometara od Zagreba i radi posao koji je ispunio sva njena očekivanja.
ACER je agencija Europske unije odgovorna za suradnju energetskih regulatora, a pišu zakone i amandmane zakona koji se moraju poštivati u svim državama članicama EU. Svaka rečenica, izraz, riječ i zarez su bitni jer mogu dovesti do ozbiljnih pravnih posljedica. I tu se studiranje u Australiji pokazalo savršenom pripremom baš za ovaj posao. Iako joj je engleski išao odlično, tek je u Australiji doista postala izvorni govornik.
Posao u ACER-u zahtijeva visoku disciplinu i posvećenost, što Heni savršeno odgovara. Voli organizirane sustave i smatra da bolju poslovnu ponudu nije mogla dobiti. Omjer zadovoljstva poslom, kvalitetom života i slobodnim vremenom bolji je no što je zamišljala. Sigurna je da takve uvjete nije mogla dobiti nigdje u regiji.
Istraživanja drugih kontinenata sada su iza nje. Udala se, postala je majka i neizmjerno je sretna u Ljubljani. Ne planira se seliti tako skoro niti istraživati ponude drugih zemalja. Sad kad ima kćer odabrala je blizinu Hrvatske, blizinu rodbine i prijatelja, koji su samo nekoliko sati vožnje udaljeni od Ljubljane.
Heni u ACER-u radi u odjelu za električnu energiju na kreiranju pravila vezanih za tržišta električne energije. Postoje tržišta električne energije za godinu i više godina unaprijed, dan unaprijed i unutardnevna tržišta kao i ona koja se događaju u trenutku, tržišta uravnoteženja. Za svako od tih tržišta postoji krovna EU regulativa. Heni i njezine kolege stvaraju te regulative, njihove izmjene, uvjete i pravila koje EU treba odobriti i kojih se sve države članice trebaju pridržavati. Kod osnivanja tih tržišta se nisu znali svi detalji pa je zakon ostavio prostor za metodologije i amandmane. Upravo sada se rade te metodologije i amandmani za zakonske okvire od 2010. do danas.
Prije no što je otišla na porodiljni dopust, Heni je uoči energetske krize radila na tome treba li na tržištu uravnoteženja biti price cap, odnosno treba li ograničiti maksimalni iznos ili treba pustiti tržištu da samo odredi cijenu. Nastavit će i nakon porodiljnoj raditi na regulativi vezanoj za tržište uravnoteženja i ostala tržišta električne energije, ali smatra da može uploviti i u bilo koji drugi izazov.
Kad pogleda unatrag, izbor fakulteta, a onda i smjera energetike, studijskih putovanja i u konačnici posla opisuje samo uz riječi: „ Upala mi je sjekira u med!“
Iako sad živi idilično, puno je žrtve i rada iza njenog uspjeha. Puno potpore i neprospavanih noći koje je priuštila roditeljima dok je studirala na drugoj strani svijeta. Mogla je i ostati na prvom poslu, ali nije. Bio je to siguran posao, ali nije bila sretna. Poslušala je intuiciju, riskirala i krenula dalje i sad uživa plodove te odluke.
Studij FSB upisala je 2009. godine i diplomirala 2013.godine. Magistarski je rad upisala 2013. i krajem ožujka 2016. je i magistrirala. Diplomski rad posvetila je svome dečku Frani, koji je sada njen suprug. Emotivnu je posvetu napisala je i roditeljima koji su učinili sve što je ljudski moguće da joj čak i na u Tajvanu osiguraju mrežu potpore u slučaju da joj se nešto neočekivano dogodi.
Majka i otac su inženjeri građevinarstva, pa je bilo sasvim logično da je i Heni naslijedila slične afinitete. Majka ju je upozorila na prepreke s kojima bi se mogla susresti izborom fakulteta. Manjak prilika za žene uobičajen je u tom svijetu i konstantno dokazivanje nije željela i svojoj kćeri. Upozorila ju je da će se morati truditi puno više kako bi dokazala da zaslužuje biti u tipično muškom zanimanju, no Heni to nije odvrgnulo od cilja. Ponosno kaže da je svjesno donijela odluke koje je donijela i zato nema koga kriviti osim sebe. Pa i kad je uvidjela je da je majka bila djelomično u pravu, nije posustala. Heni se izborila za svoje mjesto i sretna je zbog svake odluke koje ju je dovela do ove točke karijere.
Čini se da su i njene kolege jednako uspješno izabrale karijere nakon studija. Otvorili su tvrtke, rade kao asistenti na sveučilištima, ili kao profesori, neki rade odgovorne poslove za inozemne tvrtke. Njezina najbolja prijateljica iz studentskih dana postala joj je i vjenčana kuma, a danas radi kao asistentica na Fakultetu strojarstva i brodogradnje. Kolege i profesore s fakulteta često viđa na znanstvenim konferencijama ili roštiljima koje redovito organiziraju i drže do zajedničkog slavljenja svih uspjeha ove mlade, iznimno uspješne generacije studenata.