Gordana Lalić

 

          Google je jako sretan kad mu zadate da potraži informacije o Gordani Lalić. Dobit ćete obilje priča, vijesti, radijskih i novinskih tekstova o ženi koja tiho i efikasno radi svoj posao i mijenja lice Poreča, regije, a tako naravno i Hrvatske

 

           Ako ne živite u Istri i ne pratite vijesti o klimatskim herojima Lijepe naše, može biti da vam je promaknulo tko je ova dama. Iako trenutno vodi porečko gradsko trgovačko društvo Parentium i odgovorna je za više od 40 nevjerojatno uspješnih energetsko klimatskih projekata u svom gradu, najsretnija je kad joj porečke none kažu kako im je promijenila život uvođenjem električnog autobusa. Poreč je jedan od onih gradova koji se proteže unedogled i bez auta je život u njemu težak. A sada nonice uz redovitu autobusnu liniju ne trebaju nikoga moliti za prijevoz. Same planiraju odlaske liječniku, u dućan ili na frizuru. Nekome je to možda malo, ali za njih je to drastična promjena kvalitete života. A to je Gordani najvažnije, da njen posao ima dublji smisao i razlog.

 

          Postojale su naznake u djetinjstvu da će zaštita okoliša i prirode biti njen poziv. Poduzetna i osviještena šestogodišnja Gordana s prijateljima je osnovala tzv. 'Zeleni odred' čiji je zadatak bio čišćenje prostora oko stambenih zgrada. Ona i drugi šestogodišnji pripadnici ovog odreda zadatke su izvršavali kao u ozbiljnoj poslovnoj organizaciji. Jednom tjedno imali su sastanke, podijelili bi zadatke i skupljali smeće.

 

          Gordana Lalić zapravo je rođena Osječanka, ali je Dravu jako rano zamijenila porečkim morem. U svom je Poreču s odličnim uspjehom završila osnovnu i u srednju školu, a prvi izbor za studiranje bili su ekonomija i pravo. U Zagrebu je na ispitnom roku prošla ekonomiju, ali je studij mogla upisati samo uz plaćanje.

 

          A to ju je jako naljutilo! „Čemu sve petice ako moram plaćati fakultet“, rekla je majci i odlučila ne upisati ni jedan fakultet na prvom roku. Kako je majka uvijek bila njen najbolji savjetnik ponudila je opciju koje se Gordana nije sjetila. „A sta misliš o strojarstvu?“- upitala je. Sjetila se male plastične šivaće mašine koju je kao curica Gordana dobila na dar. No nije ju zanimalo kako šiva već od čega je sastavljena. Majka se prisjetila kako ju je rastavila i uspjela je ponovno sastaviti te uočila neobičan dar svoje kćeri.

 

          Gordana se onda zaputila u Zagreb i na jesenskom je roku upisala Fakultet strojarstva i brodogradnje, a dobila je i smještaj u zagrebačkom studentskom domu. I tu će se zapravo početi formirati njezin put klimatske liderice.

 

          Upisala je studij 1998. dok je FSB bio na glasu kao jedan od najtežih, a do danas je ostao jedan od najprestižnijih fakulteta u Hrvatskoj. Znala je da će se morati pripremati studiozno za sve ispite. I dok su neki po 17 ili 18 puta polagali neki predmet, njoj je bio potreban jedan ili dva puta za prolaz ili za vrlo dobru ocjenu. Bila je jedna od 20 djevojaka među 400 upisanih studenata.

 

          Dobila je i stipendiju Grada Poreča, Ministarstva znanosti i tehnologije, tvrtke Uljanik i Top stipendiju tjednika Nacional. Temeljem glasova čitatelja postala je Top student, u programu tjednika Nacional koji je bio svojevrsna revolucija u Hrvatskoj. U to vrijeme se vrijeme Top studentu dodjeljivalo 4 tisuće kuna deset mjeseci.

 

          Na trećoj godini studija odlučila se za smjer Procesno energetsko usmjerenje i smjer: energetska postrojenja. „Uvijek mi je bio bitan okoliš, priroda, očuvanje energije, a i onda se već pričalo o tome kako čovjek loše utječe na planet i to mi je bio okidač. Između ostalog, zahvaljujući i jednoj stručnoj ekskurziji, prilikom koje smo posjetili Grad Freiburg, u organizaciji Hrvatske stručne udruge za Sunčevu energiju gospodina Ljubomira Majdandžića, kasnije direktora Fonda za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliš, sam shvatila da bi proizvodnja energije iz obnovljivih izvora mogla biti nešto što će u budućnosti biti aktualno i što bi mi moglo otvoriti prostor za daljnji razvoj.“ Samo su ona i jedna kolegica upisale 'energetiku' te godine, ali su bile jako sretne s odabirom smjera, kolegama, profesorima i naučenim znanjem.

          Studij je završila u roku, a o njezinom se diplomskom radu čulo na daleko.

 

          „Moram spomenuti mentora Zvonimira Guzovića koji je jedno vrijeme bio i dekan FSB-a, a imao je super ideje i podržavao ih. Moja ideja je bila da pokušamo konstruirati i modelirati lopatice vjetroturbine iz postojećih avionskih profila krila da vidimo koju ćemo snagu dobiti.“ Uspjela je u svojem naumu, a digitalni model vjetroturbine postigao je snagu od čak 75kW. Zato su obranu njenog diplomskog rada došli poslušati i profesori iz drugih komisija, a jedna je kopija otišla i u Končar. „Jako puno sam naučila i dobila pohvale, a radu je dodijeljena i nagrada Energetskog instituta Hrvoje Požar za iznimno zapažen rad na području energetike u Hrvatskoj“- prisjeća se Gordana.

 

          „Moram spomenuti i profesora Nevena Duića. Njegova su predavanja bila avangarda, bila su inovativna i inspirativna. Naučio nas je kritičkom promišljanju. U mom su indeksu na kraju studija bile 62 ocjene! Imali smo 62 predmeta! Previše je to podataka i previše informacija koje odmah zaboraviš. Ali ljepota FSB-a leži u tome što sam nakon studija, kad se ispred mene našao problem, znala gdje potražiti rješenje i kako doći do njega, a to 'energetičare' stavlja 10 koplja ispred svih ostalih.“

 

          Nakon studija se vratila u Poreč i osam godina bila voditeljica tehničkog ureda u firmi koja se bavila ukapljenim naftnim plinom. Grad Poreč je nekako pred kraj njezina zaposlenja u toj firmi, počeo pristupati inicijativi za energetski osviještene energetske gradove te je tražio stručnjake koji će raditi na izradi strateških dokumenta. Gordana se prijavila, dobila posao i osmislila Akcijski plan energetski održivog razvoja Grada Poreča. Poreč je tada postojeće gradsko poduzeće Parentium d.o.o. registrirao za poslove energetske učinkovitosti i zaštite okoliša.

 

          Gordana je od 2013. godine direktorica Parentiuma i u suradnji sa svim odjelima Grada Poreča-Parenzo radi na poboljšanju energetsko klimatske slike grada i poboljšanju života Porečana. 'Nije uvijek lako i svi smo svjesni poteškoća na tom putu, od političkih do birokratskih, ali moja je omiljena uzrečica da onaj tko ne želi uvijek nađe razlog, a onaj tko želi uvijek nađe način.' Gordana i njen tim djeluju po toj uzrečici te su pronašli način da ostvare više od 40 fantastičnih projekata u gradu. Do sada su postavili solarne elektrane na zgrade javne namjene, uključujući vrtiće, škole i sportske dvorane. Izgradili su punionice za električna vozila, postavili pametne klupe, izbacili su iz uporabe plastiku u javnim zgradama, uklonili azbest sa krovova obiteljskih kuća i javnih zgrada, uveli su EE-knjižnicu, nedavno su otvorili i porečki Sunčani ured koji savjetuje građanima kako do vlastite solarne elektrane. Potiču osnivanje energetskih zajednica i sudjelovanje građana u energetskoj tranziciji. „Tranzicija se ne događa samo na jednoj razini, kompleksna je. Ona se događa na području grada, lokalne zajednice, doma. Građane treba osnažiti da zauzmu ravnopravno mjestu u toj tranziciji i potiču mikro promjene koje će se reflektirati na sve.“

 

          U sklopu projekta Poreč-Living Streets parkirna mjesta na ulicama trajno su pretvorena u “parklet”, zelena područja kojima se građani mogu koristiti za druženje i uživanje. Opremili su porečku vatrogasnu postrojbu profesionalnom opremom za djelovanje u slučaju pojave bujičnih poplava kao posljedice ekstremnih vremenskih uvjeta, a u gradskoj upravi oko 30 posto vozila je na električni pogon. Modernizirali su sustav javne rasvjete i zahvaljujući odličnoj suradnji s konzervatorskim odjelom kontinuirano energetski obnavljaju zgrade kulturne baštine.

 

          To je zapravo tek mali dio onoga što je Parentium na čelu s Gordanom napravio u Poreču. Neizmjerno je velika uloga i čelnih ljudi grada koji podržavaju i potiču pionirske projekte i omogućavaju svojim građanima pristup najboljim energetsko klimatskim rješenjima. Zato je Poreč lider na području energetske učinkovitosti u Hrvatskoj, a plan da do 2030. smanji emisije CO2 za 40 posto sad je zamijenjen ambicioznijim. Dobri su izgledi da Poreč ostvari ciljeve Europskog zelenog plana i smanjenje štetnih emisija za 55 posto do 2030. godine, a Gordana ide i korak dalje te smatra da Poreč može postići klimatsku neutralnost do 2050.

 

          Ne čudi stoga što je Gordana Lalić 2021. godine izabrana za prvu hrvatsku klimatsku ambasadoricu. To je priznanje koje dodjeljuje Europski klimatski pakt, paneuropski pokret ljudi, poduzeća, organizacija i vlada koje žele Europu učiniti zelenijom i održivijom za život nadolazećih generacija.

 

          'Nisam niti svjesna svega toga. Svih projekata i postignuća. Ja ću uvijek davati svoj maksimum i raditi kao da je još tisuću projekata preda mnom. Poreč je prije 10 godina bio drugačiji grad, a znati da je malim dijelom to što je Poreč danas i tvoja zasluga, najveća je nagrada koju možeš primiti. Ispuni te osjećaj zahvalnosti jer si imao priliku pozitivno utjecati na nečije živote.'

          Grad Poreč - Parenzo ima jasnu energetsko-klimatski-okolišnu viziju i točno zna gdje želi biti za 10, odnosno 30 godina te korak po korak gradi svoj put prema ekološki održivoj budućnosti. Ne čudi stoga što je u sklopu konferencije međunarodnog udruženja Energy Cities, održane 2023. godine u gradu Modena, Sunčani ured Grada Poreča posebno istaknut i predstavljen kao primjer dobre prakse razvoja suradnje i sustava tehničke podrške između jedinica lokalne samouprave i građana u procesu korištenja energije sunca i osiguranju pravedne tranzicije. Ovakve su nagrade i priznanja postala normalna pojava, a posljedica su sustavnog i posvećenog djelovanja Grada Poreča na ostvarenju zacrtanih ciljeva. No onima koji promatraju sa strane je jasno da uspjesi ne dolaze preko noći te da je važno nagraditi, istaknuti i pohvaliti najvažnije predvodnike, pojedince koji pomiču granice. To čini Europski klimatski pakt i već nekoliko godina zaredom Gordani Lalić dodjeljuje iznimno vrijedno priznanje.   

          "Postići vrhunske rezultate iznimno je teško. Opravdati ih, te ih treći put zaredom potvrditi, još je izazovnije. Biti imenovana ambasadoricom Europskog klimatskog pakta posebna je čast i priznanje, no kada Europski klimatski pakt evaluira aktivnosti provedene u proteklih godinu dana i odluči da ste, treći put zaredom, svojim radom zaslužili nositi titulu Ambasadora i idućih 12 mjeseci, zadovoljstvo je ogromno."

          Gordana s velikim ponosom prati uspjehe hrvatskih stručnjaka u nas i u svijetu. Sretna je kad čita o njihovim postignućima. Ipak više od svega se divi kad bilo tko od njih odluči ostati i boriti se s vjetrenjačama. I usprkos svim izgledima uspije. Ako je netko primjer uzrečice – Be the change you want to see - to je sigurno Gordana Lalić.

 

Kontaktirajte nas

Fakultet strojarstva i brodogradnje

Privremeno na lokacijama: 10000 Zagreb, Koledovčina ul. 1; Radnička cesta 177

energeticari@fsb.hr