Danica Maljković
„Ljudi oduvijek sanjaju o uređaju Perpetuum mobile, stroju koji se može beskonačno dugo kretati ne trošeći energiju, a pritom obavljati i koristan rad. U Hrvatskoj sam imao priliku upoznati Heroje vodika (Hydrogen Hero) koji su gotovo nadomak tom cilju. Start-up Indeloop je izumio stroj Looper koji pretvara mulj s pročistača otpadnih voda i drugi otpad u vodik i čvrsti ugljik. Mulj, plastika i tekstilni otpad kao i bilo koji organski otpad može se obraditi u Looperu. Ova će tehnološka inovacija zasigurno biti spasonosna za Hrvatsku, budući da zemlja nema nikakvu strategiju za otpad osim izvoza. Inovacija je izum Vjekoslava Majetića, a usavršila ga je dr. sc. Danica Maljković. Bila je izuzetna čast vidjeti vas u akciji dok spašavate naš planet!“ – napisao je Jorgo Chatzimarkakis, direktor europskog udruženja Hydrogen Europe, nakon posjete Indeloopovom laboratoriju.
Uspjesi Indeloopa, startupa koji je osnovao DOK-ING, a koji razvija nova energetska rješenja, itekako su poznati u svijetu revolucionarnih novih tehnologija. Direktorica tvrtke, dr. sc. Danica Maljković, briljantna je hrvatska znanstvenica koja sa svojim mladim kreativnim timom usavršava ovaj inovativni proces koji doista planet može izbaviti od smeća. A to nije malo postignuće. Gomilanje otpada jedan je od najvećih problema današnjice i odgonetnuti kako ga riješiti, poput perpetuum mobile-a, činilo se nemogućom misijom. Sve dok na scenu nije stupio Looper.
Danica Maljković nije imala jasan cilj niti plan za buduću karijeru dok je upisivala Fakultet strojarstva i brodogradnje. Znala je jedino da želi radni vijek koji uključuje inovacije, istraživanje i razvoj novih tehnologija. Na trećoj je godini studija odabrala smjer Energetika.
„Energetika je bila interdisciplinarna znanost, činilo mi se da ima širi društveni kontekst i mnogo veću primjenu. Privuklo me i to što su za uspjeh u energetici potrebna i druga znanja i vještine. To je najkompleksnija znanost i zato mi je bila najzanimljivija.“
Tijekom studija je surađivala na raznim projektima Energetskog instituta Hrvoje Požar pa je nakon fakulteta ondje na odjelu istraživanja i razvoja započela karijeru. I diplomski je rad bio vezan uz EIHP, a istraživala je s kolegom Filipom Prebegom energetsku učinkovitost vrtića u Hrvatskoj. Na osnovu istraživanja i rezultata objavljenih u njezinom diplomskom radu izvršene su i obnove pojedinih vrtića.
„U EIHP-u sam petnaest godina radila nešto između istraživanja i konzaltinga. Tada su se i projekti obnovljivih izvora energije tek počinjali razvijati u Hrvatskoj, a mi smo za te projekte radili tehnički due diligence, detaljno ispitivanje tehničkih, financijskih i komercijalnih aspekata projekta. EIHP ima odličan interdisciplinaran tim i veliku širinu.“
A onda je prije tri godine započela raditi u DOK-ING-u, tvrtki koja je u svijetu poznata po strojevima za razminiranje. No malo po malo na scenu su stupali novi problemi koje je trebalo riješiti, a jedan od njih bio je i problem otpada koji se ne može reciklirati. DOK-ING-ov odjel za istraživanje i razvoj bacio se na njegovo rješavanje, a osnovana je i zasebna tvrtka Indeloop. Danica je postala direktorica i ostvarila svoj san o karijeri punoj istraživanja i novih izuma.
„Rad u EIHP je bio sličan fakultetu, radiš za druge ili radiš po narudžbi. A ja ovdje radim za sebe. I to je ono što mi je nedostajalo na fakultetu. Recimo u DOK-ING-u, ako imaš ideju napraviš prototip, i naučiš iz pokušaja i pogrešaka što treba popraviti i usavršiti. DOK-ING je zato jedinstven, a meni odgovara ta dinamičnost i uzbuđenje stvaranja novih rješenja.“
DOK-ING je doista tvrtka kojom se možemo dičiti, što Danica stalno ističe. Uz moto problem- solving- inovation osmislili su nadaleko poznati stroj za razminiranje koji je s vremenom poboljšavan i dograđivan pa je doveo DOK-ING do pozicije globalnog lidera u strojevima za razminiranje.
„Ove je godine (2023) vlasnik tvrtke gospodin Vjekoslav Majetić proglašen poduzetnikom godine. On je uključen u sve procese, iznimno je kreativan i vodi se zdravom logikom. Ako vjeruje u neki proizvod ili ideju, vrlo će jednostavno naći budžet i zna da naš tim mora i pogriješiti kako bismo došli do zadovoljavajućeg rješenja. Tako je bilo i s idejom o proizvodnji vodika iz otpada u procesu koji je bio nepredvidiv. Ali smo uspjeli.“
U procesima obrade materijala koji se ne mogu reciklirali znanstveni istraživači DOK-ING-a opetovano su dobivali osjetne količine vodika te su tako počeli razmišljati kako spojiti ova dva procesa u jedan. Obično bi ovakvi materijali u zemljama EU završili na odlagalištima otpada ili u klasičnim spalionicama otpada koje stvaraju negativne emisije. Hrvatska i Malta jedine su države EU koje nemaju spalionice otpada pa, među ostalim, i zato Hrvatskoj treba trajnije rješenje ovog problema. I tako je nastao Looper, energetsko postrojenje za proizvodnju vodika i drugih oblika energije iz organskih materijala, izum je koji bi Hrvatsku mogao upisati na listu zemlja s revolucionarnim rješenjima za spas planeta. Jednostavno pojašnjeno stroj Looper termokemijskim procesom iz organskog otpada proizvodi sintezni plin, a štetne molekule ugljika „zarobljava“ u pepelu koji se dalje može koristiti kao sirovina, npr. u građevinskoj industriji. Iz te smjese plina može se izdvojiti čisti vodik i koristiti dalje.
„Radimo s otpadnim materijalom koji se ne može reciklirati, a prijavili smo i jedan patent za tehnološko rješenje ovog problema. To što mi radimo ne radi koliko znam nitko u svijetu. Kad bi se samo dio europskog otpada, koji se sada odlaže na odlagalište ili spaljuje, pretvorio u vodik u našim Looper-ima, mogli bismo proizvesti 10 milijuna tona obnovljivog vodika na području EU do 2030. Točno toliko vodika Europa i želi proizvesti do 2030. godine.“
Indeloop ima veliki laboratorij u zagrebačkom naselju Žitnjak gdje u tri pilot postrojenja ispituju učinkovitost Loopera. Često ih posjećuju znanstvene delegacije, kolege i profesori, studenti iz zemlje i svijeta, a nedavno ih je posjetila i delegacija udruženja Hydrogen Europe. Indeloop je od tog udruženja u 2022. godini dobio vrijedno priznanje i titulu Hydrogen Hero za izvanredni doprinos razvoju tehnologija vodika.
„Kad postane komercijalan taj bi proces bio jeftiniji od proizvodnje vodika elektrolizom. S druge strane radite s otpadom već tu dobijete neke subvencije za njegovo zbrinjavanje. A potencijal je ogroman. Naglašavam kako sav naš i otpad iz Europe, potreban za ovaj proces, možemo u našem postrojenju obraditi.“
DOK-ING i Inteloop u ovom trenutku provode projekt izgradnje novog postrojenja za uplinjavanje nereciklabilnog tekstilnog otpada u sintetski plin koji će se koristiti za grijanje u čakovečkoj socijalnoj zadruzi Humana Nova. Riječ je vrsti otpada koju nitko u Hrvatskoj ne obrađuje, a to su nereciklabilna odjeća i otpadna obuća. Postrojenje financira i norveška Vlada kroz darovnicu Innovation Norway Croatia koja je prepoznala potrebu za ovakvim projektom jer nudi rješenje problema zbrinjavanja otpada pomažući pritom i najugroženijim skupinama budući u Humani rade osobe s invaliditetom i ostale marginalizirane osobe. Projekt se provodi u razdoblju listopad 2022. do travnja 2024. kada će postrojenje instalirati i ispitati.
Indeloop je i član brojnih europskih organizacija kroz koje se Danica Maljković zalaže za bolje zakonsko reguliranje i jaču potporu zelenim tehnologijama vodika. Udruženje energetike Hrvatske gospodarske komore zato ju je postavilo na čelo Grupacije za vodik, osnovane koncem 2021. godine.
„Osnovni motiv osnivanja grupacije je činjenica da smo prepoznali da se Europa i svijet sve više okreću potencijalu ekonomije vodika. U tom smislu smo željeli osnovati platformu kroz koju ćemo potaknuti suradnju dionika u hrvatskom industrijskom sektoru, kao i dijalog na zakonodavnom nivou kako bi se pokrenuli procesi koji bi, u idealnom slučaju, hrvatsku industriju stavili u nositelje energetske tranzicije koja će se temeljiti na tehnologijama vodika i drugih tehnologija nulte emisije štetnih stakleničkih plinova.“
Mnoge su zemlje svijeta daleko ispred Hrvatske po tehnologijama i razvoju vodika, ali to Danicu i njen inovativni tim ne zabrinjava. Znaju da imaju proizvod kakav nitko nema, a uspjeh je slađi, tvrdi Danica kad je ostvaren na domaćem terenu. Svojim je primjerom dokazala da je to itekako moguće!